Međunarodno udruženje atletskih federacija (IAAF) , ranije (1912–2001) Međunarodna amaterska atletska federacija , atletska organizacija nacionalnih udruga više od 160 zemalja. Osnovano je kao Međunarodno amatersko atletsko udruženje u Stockholmu 1912. godine. IAAF je 1936. godine preuzeo regulaciju međunarodnog natjecanja u laganom trkanju od Fédération Sportive Féminine International, osnovane 1921. Glavni ciljevi IAAF-a uspostavljaju prijateljsku suradnju među članovima; eliminirati ometanje sudjelovanja na međunarodnim sastancima na rasnoj, vjerskoj ili političkoj osnovi; te sastaviti pravila i propise koji reguliraju konkurenciju. IAAF je tijelo za ratifikaciju svih službenih svjetskih rekorda u atletici. Priznao ga je Međunarodni olimpijski odbor (IOC), a financira se članarinom, prodajom publikacija i promocijom prvenstva. Zbog pomaka prema profesionalnosti na međunarodnim atletskim natjecanjima, organizacija je 2001. godine promijenila ime u Međunarodno udruženje atletskih federacija. Sjedište, izvorno u Stockholmu (1912–46) i Londonu (1946–93), sada je u Monaku.
Rezultati svjetskog prvenstva u atletici za muškarce navedeni su u tablici.
100 m | 200 m | 400 m | 800 m | |
---|---|---|---|---|
1983. godine | Carl Lewis (SAD) | Calvin Smith (SAD) | Bert Cameron (jam.) | Willi Wülbeck (W. Ger.) |
1987 | Carl Lewis (SAD) | Calvin Smith (SAD) | Thomas Schöenlebe (E. Ger.) | William Konchellah (Kenija) |
1991. godine | Carl Lewis (SAD) | Michael Johnson (SAD) | Antonio Pettigrew (SAD) | William Konchellah (Kenija) |
1993. godine | Linford Christie (Gr.Brit.) | Frank Fredericks (Namib.) | Michael Johnson (SAD) | Paul Ruto (Kenija) |
devetnaest devedeset pet | Donovan Bailey (kan.) | Michael Johnson (SAD) | Michael Johnson (SAD) | Wilson Kipketer (Den.) |
1997 | Maurice Greene (U.S.) | Ato Boldon (Trin./Tob.) | Michael Johnson (SAD) | Wilson Kipketer (Den.) |
1999 | Maurice Greene (U.S.) | Maurice Greene (U.S.) | Michael Johnson (SAD) | Wilson Kipketer (Den.) |
2001. godine | Maurice Greene (U.S.) | Kostadínos Kederis (Grčka) | Nagrada Moncur (Bah.) | André Bucher (Switz.) |
2003 | Kim Collins (Kitts / N.) | John Capel (SAD) | Tyree Washington (SAD) | Djabir Saïd-Guerni (Alg.) |
2005. godine | Justin Gatlin (SAD) | Justin Gatlin (SAD) | Jeremy Wariner (U.S.) | Rashid Ramzi (Bahrein) |
2007 | Tyson Gay (SAD) | Tyson Gay (SAD) | Jeremy Wariner (U.S.) | Alfred Kirwa Yego (Kenija) |
2009 | Usain Bolt (jam.) | Usain Bolt (jam.) | LaShawn Merritt (SAD) | Mbulaeni Mulaudzi (S.Af.) |
2011 | Yohan Blake (Jam.) | Usain Bolt (jam.) | Kirani James (Grenada) | David Lekuta Rudisha (Kenija) |
2013. godine | Usain Bolt (jam.) | Usain Bolt (jam.) | LaShawn Merritt (SAD) | Mohamed Aman (et.) |
2015. | Usain Bolt (jam.) | Usain Bolt (jam.) | Wayde van Niekerk (S.Af.) | David Lekuta Rudisha (Kenija) |
2017. godine | Justin Gatlin (SAD) | Ramil Guliyev (tur.) | Wayde van Niekerk (S.Af.) | Pierre-Ambroise Bosse (Francuska) |
1.500 m | 5.000 m | 10.000 m | strijela | |
1983. godine | Steve Cram (grčki britanski) | Eamonn Coghlan (Ire.) | Alberto Cova (Italija) | Patriz Ilg (W. Ger.) |
1987 | Abdi Bile (som.) | Saïd Aouita (Mor.) | Paul Kipkoech (Kenija) | Francesco Panetta (Italija) |
1991. godine | Noureddine Morceli (Alg.) | Yobes Ondieki (Kenija) | Moses Tanui (Kenija) | Moses Kiptanui (Kenija) |
1993. godine | Noureddine Morceli (Alg.) | Ismael Kirui (Kenija) | Haile Gebrselassie (et.) | Moses Kiptanui (Kenija) |
devetnaest devedeset pet | Noureddine Morceli (Alg.) | Ismael Kirui (Kenija) | Haile Gebrselassie (et.) | Moses Kiptanui (Kenija) |
1997 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Daniel Komen (Kenija) | Haile Gebrselassie (et.) | Wilson Boit Kipketer (Kenija) |
1999 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Pogrešan Hissou (Mor.) | Haile Gebrselassie (et.) | Christopher Koskei (Kenija) |
2001. godine | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Richard Limo (Kenija) | Charles Kamathi (Kenija) | Reuben Kosgei (Kenija) |
2003 | Hicham El Guerrouj (Mor.) | Eliud Kipchoge (Kenija) | Kenenisa Bekele (et.) | Saif Saaeed Shaheen (Katar) |
2005. godine | Rashid Ramzi (Bahrein) | Benjamin Limo (Kenija) | Kenenisa Bekele (et.) | Saif Saaeed Shaheen (Katar) |
2007 | Bernard Lagat (U.S.) | Bernard Lagat (U.S.) | Kenenisa Bekele (et.) | Brimin Kipruto (Kenija) |
2009 | Yusuf Saad Kamel (Bahrein) | Kenenisa Bekele (et.) | Kenenisa Bekele (et.) | Ezekiel Kemboi (Kenija) |
2011 | Asbel Kiprop (Kenija) | Mohamed Farah (grčki britanski) | Ibrahim Jeilan (et.) | Ezekiel Kemboi (Kenija) |
2013. godine | Asbel Kiprop (Kenija) | Mohamed Farah (grčki britanski) | Mohamed Farah (grčki britanski) | Ezekiel Kemboi (Kenija) |
2015. | Asbel Kiprop (Kenija) | Mohamed Farah (grčki britanski) | Mohamed Farah (grčki britanski) | Ezekiel Kemboi (Kenija) |
2017. godine | Elijah Motonei Manangoi (Kenija) | Muktar Edris (et.) | Mohamed Farah (grčki britanski) | Conseslus Kipruto (Kenija) |
110 m prepone | 400 m prepone | maraton | 20 km hoda | |
1983. godine | Gregory Foster (SAD) | Edwin Moses (SAD) | Robert od Kastilje (Austl.) | Ernesto Canto (Meksiko) |
1987 | Gregory Foster (SAD) | Edwin Moses (SAD) | Douglas Wakiihuri (Kenija) | Maurizio Damilano (Italija) |
1991. godine | Gregory Foster (SAD) | Samuel Matete (zamb.) | Taniguchi Hiromi (Japan) | Maurizio Damilano (Italija) |
1993. godine | Colin Jackson (Gr.Brit.) | Kevin Young (SAD) | Označi slike (SAD) | Valentí Massana (Španjolska) |
devetnaest devedeset pet | Allen Johnson (SAD) | Derrick Adkins (SAD) | Martín Fiz (Španjolska) | Michael Dido (Italija) |
1997 | Allen Johnson (SAD) | Stéphane Diagana (Francuska) | Abel Antón (Španjolska) | Daniel García (Meksiko) |
1999 | Colin Jackson (Gr.Brit.) | Fabrizio Mori (Italija) | Abel Antón (Španjolska) | Ilja Markov (Rusija) |
2001. godine | Allen Johnson (SAD) | Felix Sánchez (dom. Rep.) | Gezahegne Abera (et.) | Roman Rasskazov (Rusija) |
2003 | Allen Johnson (SAD) | Felix Sánchez (dom. Rep.) | Jaouad Gharib (Mor.) | Jefferson Pérez (Ekvador.) |
2005. godine | Ladji Doucouré (Francuska) | Bershawn Jackson (U.S.) | Jaouad Gharib (Mor.) | Jefferson Pérez (Ekvador.) |
2007 | Liu Xiang (Kina) | Kerron Clement (SAD) | Luke Kibet (Kenija) | Jefferson Pérez (Ekvador.) |
2009 | Ryan Brathwaite (barb.) | Kerron Clement (SAD) | Abel Kirui (Kenija) | Valerij Borčin (Rusija) |
2011 | Jason Richardson (SAD) | David Greene (grčki britanski) | Abel Kirui (Kenija) | Valerij Borčin (Rusija) |
2013. godine | David Oliver (U.S.) | Jehue Gordon (Trin./Tob.) | Stephen Kiprotich (Ugan.) | Aleksander Ivanov (Rusija) |
2015. | Sergey Shubenkov (Rusija) | Nicholas Bett (Kenija) | Ghirmay Ghebreslassie (Eritreja) | Miguel Ángel López (Španjolska) |
2017. godine | Omar McLeod (Sat) | Karsten Warholm (Nor.) | Geoffrey Kipkorir Kirui (Kenija) | Eider Arevalo (Kolumbija) |
50 km hoda | Relej 4 × 100 m | Relej 4 × 400 m | skok uvis | |
1983. godine | Ronald Weigel (E. Ger.) | Ujedinjene države | SSSR. | Gennadiy Avdeyenko (SAD) |
1987 | Hartwig Gauder (E. Ger.) | Ujedinjene države | Ujedinjene države | Patrik Sjöberg (Šveđanin) |
1991. godine | Aleksandar Potašov (SAD) | Ujedinjene države | Velika Britanija | Charles Austin (SAD) |
1993. godine | Jesús Ángel Garcia (Španjolska) | Ujedinjene države | Ujedinjene države | Javier Sotomayor (Kuba) |
devetnaest devedeset pet | Valentin Kononen (fin.) | Kanada | Ujedinjene države | Troy Kemp (Bah.) |
1997 | Robert Korzeniowski (pol.) | Kanada | Ujedinjene države | Javier Sotomayor (Kuba) |
1999 | Ivano Brugnetti (Italija) | Ujedinjene države | Ujedinjene države | Vyacheslav Voronin (Rusija) |
2001. godine | Robert Korzeniowski (pol.) | Južna Afrika | Ujedinjene države | Martin Buss (njem.) |
2003 | Robert Korzeniowski (pol.) | Ujedinjene države | Francuska | Jacques Friday (S.Af.) |
2005. godine | Sergey Kirdyapkin (Rusija) | Francuska | Ujedinjene države | Yuriy Krymarenko (ukr.) |
2007 | Nathan Deakes (Austl.) | Ujedinjene države | Ujedinjene države | Donald Thomas (Bah.) |
2009 | Sergey Kirdyapkin (Rusija) | Jamajka | Ujedinjene države | Yaroslav Rybakov (Rusija) |
2011 | Sergey Bakulin (Rusija) | Jamajka | Ujedinjene države | Jessee Williams (SAD) |
2013. godine | Robert Heffernan (Ire.) | Jamajka | Ujedinjene države | Bohdan Bondarenko (ukr.) |
2015. | Matej Tóth (Slvk.) | Jamajka | Ujedinjene države | Derek Drouin (kan.) |
2017. godine | Yohann Diniz (Francuska) | Velika Britanija | Trinidad i Tobago | Mutaz Essa Barshim (Katar) |
skok s motkom | dugačak skok | trostruki skok | bacanje kugle | |
1983. godine | Sergey Bubka (U.S.S.R.) | Carl Lewis (SAD) | Zdzislaw Hoffmann (pol.) | Edward Sarul (pol.) |
1987 | Sergey Bubka (U.S.S.R.) | Carl Lewis (SAD) | Hristo Markov (bug.) | Werner Günthör (Švicarska.) |
1991. godine | Sergey Bubka (U.S.S.R.) | Michael Powell (SAD) | Kenny Harrison (SAD) | Werner Günthör (Švicarska.) |
1993. godine | Sergey Bubka (Ukr.) | Michael Powell (SAD) | Michael Conley (SAD) | Werner Günthör (Švicarska.) |
devetnaest devedeset pet | Sergey Bubka (Ukr.) | Ivan Pedroso (Kuba) | Jonathan Edwards (grčki britanski) | John Godina (U.S.) |
1997 | Sergey Bubka (Ukr.) | Ivan Pedroso (Kuba) | Yoelbi Quesada (Kuba) | John Godina (U.S.) |
1999 | Maksim Tarasov (Rusija) | Ivan Pedroso (Kuba) | Charles Michael Friedek (njem.) | Cottrell J. Hunter (SAD) |
2001. godine | Dmitri Markov (Austl.) | Ivan Pedroso (Kuba) | Jonathan Edwards (grčki britanski) | John Godina (U.S.) |
2003 | Giuseppe Gibilisco (Italija) | Dwight Phillips (SAD) | Christian Olsson (šved.) | Andrej Mihnevič (Bela.) |
2005. godine | Rens Blom (Neth.) | Dwight Phillips (SAD) | Wayne Davis (U.S.) | Adam Nelson (U.S.) |
2007 | Brad Walker (SAD) | Irving Saladino (Pan.) | Nelson Évora (Port.) | Reese Hoffa (SAD) |
2009 | Steven Hooker (Austl.) | Dwight Phillips (SAD) | Phillips Idowu (grčki britanski) | Christian Cantwell (SAD) |
2011 | Pawel Wojciechowski (pol.) | Dwight Phillips (SAD) | Christian Taylor (SAD) | David Storl (njem.) |
2013. godine | Raphael Holzdeppe (njem.) | Aleksander Menkov (Rusija) | Teddy Tamgho (Francuska) | David Storl (njem.) |
2015. | Shawnacy Barber (kan.) | Greg Rutherford (grčki britanski) | Christian Taylor (SAD) | Joe Kovacs (SAD) |
2017. godine | Sam Kendricks (U.S.) | Luvo Manyonga (S.Afr.) | Christian Taylor (SAD) | Tomas Walsh (N.Z.) |
bacanje diska | bacanje čekića | bacanje koplja | desetoboj | |
1983. godine | Imrich Bugár (češki) | Sergey Litvinov (SAD) | Detlef Michel (E. Ger.) | Donald Thompson (Gr.Brit.) |
1987 | Jürgen Schult (E. Ger.) | Sergey Litvinov (SAD) | Seppo Räty (fin.) | Torsten Voss (E.Ger.) |
1991. godine | Lars Riedel (njem.) | Jurij Sedih (SAD) | Kimmo Kinnunen (fin.) | Daniel O'Brien (SAD) |
1993. godine | Lars Riedel (njem.) | Andrey Abduvaliyev (tadžik.) | Jan Železný (Češka, rep.) | Daniel O'Brien (SAD) |
devetnaest devedeset pet | Lars Riedel (njem.) | Andrey Abduvaliyev (tadžik.) | Jan Železný (Češka, rep.) | Daniel O'Brien (SAD) |
1997 | Lars Riedel (njem.) | Heinz Weis (njem.) | Marius Corbett (S.Af.) | Tomáš Dvorák (Cz.Rep.) |
1999 | Anthony Washington (SAD) | Karsten Kobs (njem.) | Aki Parviainen (fin.) | Tomáš Dvorák (Cz.Rep.) |
2001. godine | Lars Riedel (njem.) | Szymon Ziólkowski (polj.) | Jan Železný (Češka, rep.) | Tomáš Dvorák (Cz.Rep.) |
2003 | Virgilijus Alekna (Lit.) | Ivan Tikhon (Bela.) | Sergey Makarov (Rusija) | Thomas Pappas (SAD) |
2005. godine | Virgilijus Alekna (Lit.) | Ivan Tikhon (Bela.) | Andrus Värnik (procj.) | Bryan Clay (SAD) |
2007 | Gerd Kanter (procj.) | Ivan Tikhon (Bela.) | Tero Pitkämäki (fin.) | Roman Šebrle (Cz.Rep.) |
2009 | Robert Harting (njem.) | Primož Kozmus (slovenski) | Andreas Thorkildsen (Nor.) | Trey Hardee (SAD) |
2011 | Robert Harting (njem.) | Murofushi Koji (Japan) | Matthias de Zordo (njem.) | Trey Hardee (SAD) |
2013. godine | Robert Harting (njem.) | Paweł Fajdek (polj.) | Vítezslav Veselý (Cz.Rep.) | Ashton Eaton (SAD) |
2015. | Piotr Malachowski (Pol.) | Paweł Fajdek (polj.) | Julius Yego (Kenija) | Ashton Eaton (SAD) |
2017. godine | Andrius Gudžius (Lit.) | Paweł Fajdek (polj.) | Johannes Vetter (njem.) | Kevin Mayer (Francuska) |
Rezultati ženskog svjetskog prvenstva u atletici navedeni su u tablici.
100 m | 200 m | 400 m | 800 m | |
---|---|---|---|---|
1983. godine | Marlies Göhr (E. Ger.) | Marita Koch (E.Ger.) | Jarmila Kratochvilova (češka) | Jarmila Kratochvilova (češka) |
1987 | Silke Gladisch (E. Ger.) | Silke Gladisch (E. Ger.) | Olga Bryzgina (SAD) | Sigrun Wodars (E. Ger.) |
1991. godine | Katrin Krabbe (njem.) | Katrin Krabbe (njem.) | Marie-José Pérec (Francuska) | Liliya Nurutdinova (SAD) |
1993. godine | Gail Devers (SAD) | Merlene Ottey (Jam.) | Jearl Miles (SAD) | Maria Mutola (Mozam.) |
devetnaest devedeset pet | Gwen Torrence (SAD) | Merlene Ottey (Jam.) | Marie-José Pérec (Francuska) | Ana Quirot (Kuba) |
1997 | Marion Jones (SAD) | Zhanna Pintusevich (ukr.) | Catherine Freeman (Austl.) | Ana Quirot (Kuba) |
1999 | Marion Jones (SAD) | Inger Miller (SAD) | Catherine Freeman (Austl.) | Ludmila Formanová (Češka, rep.) |
2001. godine | Zhanna Pintusevich-Block (ukr.) | Deborah Ferguson (Bah.) | Amy Mbacké Thiam (Seneg.) | Maria Mutola (Mozam.) |
2003 | Edwards Tower (SAD) | Anastasija Kapačinskaja (Rusija) | Ana Guevara (meksička) | Maria Mutola (Mozam.) |
2005. godine | Lauryn Williams (SAD) | Allyson Felix (SAD) | Tonique Williams-Darling (Bah.) | Zulia Calatayud (Kuba) |
2007 | Veronica Campbell (Jam.) | Allyson Felix (SAD) | Christine Ohuruogu (grčki britanski) | Janeth Jepkosgei (Kenija) |
2009 | Shelly-Ann Fraser (Jam.) | Allyson Felix (SAD) | Sanya Richards (U.S.) | Caster Semenya (S.Af.) |
2011 | Carmelita Jeter (SAD) | Veronica Campbell-Brown (Jam.) | Amantle Montsho (botovi.) | Marija Savinova (Rusija) |
2013. godine | Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam.) | Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam.) | Christine Ohuruogu (grčki britanski) | Eunice Sum (Kenija) |
2015. | Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam.) | Dafne Schippers (Neth.) | Allyson Felix (SAD) | Marina Arzamasova (Bela.) |
2017. godine | Tori Bowie (SAD) | Dafne Schippers (Neth.) | Phyllis Francis (SAD) | Caster Semenya (S.Afr.) |
1.500 m | 3.000 m | 5.000 m | 10.000 m | |
1983. godine | Mary Decker (SAD) | Mary Decker (SAD) | - | - |
1987 | Tatyana Samolenko (SAD) | Tatyana Samolenko (SAD) | - | Ingrid Kristiansen (nor.) |
1991. godine | Hassiba Boulmerka (Alg.) | Tatyana Samolenko-Dorovskikh (SAD) | - | Liz McColgan (grčki britanski) |
1993. godine | Liu Dong (Kina) | Qu Yunxia (Kina) | - | Wang Junxia (Kina) |
devetnaest devedeset pet | Hassiba Boulmerka (Alg.) | - | Sonia O'Sullivan (Ire.) | Fernanda Ribeiro (eng.) |
1997 | Carla Sacramento (luka) | - | Gabriela Szabo (rom.) | Sally Barsosio (Kenija) |
1999 | Svetlana Masterkova (Rusija) | - | Gabriela Szabo (rom.) | Gete Wami (et.) |
2001. godine | Gabriela Szabo (rom.) | - | Olga Yegorova (Rusija) | Derartu Tulu (et.) |
2003 | Tatyana Tomashova (Rusija) | - | Tirunesh Dibaba (et.) | Berhane Adere (et.) |
2005. godine | Tatyana Tomashova (Rusija) | - | Tirunesh Dibaba (et.) | Tirunesh Dibaba (et.) |
2007 | Maryam Yusuf Jamal (Bahrein) | - | Meseret Defar (et.) | Tirunesh Dibaba (et.) |
2009 | Maryam Yusuf Jamal (Bahrein) | - | Vivian Cheruiyot (Kenija) | Linet Chepkwemoi Masai (Kenija) |
2011 | Jennifer Simpson (SAD) | - | Vivian Cheruiyot (Kenija) | Vivian Cheruiyot (Kenija) |
2013. godine | Abeba Aregawi (šved.) | - | Meseret Defar (et.) | Tirunesh Dibaba (et.) |
2015. | Genzebe Dibaba (et.) | - | Almaz Ayana (et.) | Vivian Cheruiyot (Kenija) |
2017. godine | Faith Chepngetich Kipyegon (Kenija) | - | Hellen Onsando Obiri (Kenija) | Almaz Ayana (et.) |
strijela | 100 m prepone | 400 m prepone | maraton | |
1983. godine | - | Bettine Jahn (E. Ger.) | Jekaterina Fesenko (SAD) | Grete Waitz (Nor.) |
1987 | - | Ginka Zagorcheva (bug.) | Sabine Busch (E. Ger.) | Rosa Mota (Port.) |
1991. godine | - | Ludmila Narozhilenko (SAD) | Tatyana Ledovskaya (SAD) | Wanda Panfil (Pol.) |
1993. godine | - | Gail Devers (SAD) | Sally Gunnell (grčki britanski) | Asari Junko (Japan) |
devetnaest devedeset pet | - | Gail Devers (SAD) | Kimberley Batten (SAD) | Manuela Machado (Port.) |
1997 | - | Ludmila Engquist (šved.) | Nezha Bidouane (Mor.) | Suzuki Hiromi (Japan) |
1999 | - | Gail Devers (SAD) | Daimí Pernía (Kuba) | Jong Song-Ok (N.Kor.) |
2001. godine | - | Anjanette Kirkland (SAD) | Nezha Bidouane (Mor.) | Lidia Shimon (rom.) |
2003 | - | Perdita Felicien (kan.) | Jana Pittman (Austl.) | Catherine Ndereba (Kenija) |
2005. godine | Docus Inzikuru (Ugan.) | Michelle Perry (SAD) | Yuliya Pechonkina (Rusija) | Paula Radcliffe (Gr.Brit.) |
2007 | Jekaterina Volkova (Rusija) | Michelle Perry (SAD) | Jana Rawlinson (Austl.) | Catherine Ndereba (Kenija) |
2009 | Marta Domínguez (Španjolska) | Brigitte Foster-Hylton (Jam.) | Melaine Walker (Jam.) | Bai Xue (Kina) |
2011 | Yuliya Zaripova (Rusija) | Sally Pearson (Austl.) | Lashinda Demus (SAD) | Edna Kiplagat (Kenija) |
2013. godine | Milcah Cheywa (Kenija) | Brianna Rollins (SAD) | Zuzana Hejnová (Češka, rep.) | Edna Kiplagat (Kenija) |
2015. | Hyvin Jepkemoi (Kenija) | Danielle Williams (Jam.) | Zuzana Hejnová (Češka, rep.) | Mare Dibaba (et.) |
2017. godine | Emma Coburn (SAD) | Sally Pearson (Austl.) | Kori Carter (U.S.) | Ruža Chelimo (Bahrein) |
Šetnja od 10 km | 20 km hoda | Relej 4 × 100 m | Relej 4 × 400 m | |
1983. godine | - | - | Istočna Njemačka | Istočna Njemačka |
1987 | Irina Strakhova (SAD) | - | Ujedinjene države | Istočna Njemačka |
1991. godine | Alevtina Ivanova (SAD) | - | Jamajka | SSSR. |
1993. godine | Sari Essayah (fin.) | - | Rusija | Ujedinjene države |
devetnaest devedeset pet | Irina Stankina (Rusija) | - | Ujedinjene države | Ujedinjene države |
1997 | Anna Sidoti (Italija) | - | Ujedinjene države | Njemačka |
1999 | - | Liu Hongyu (Kina) | Bahami | Rusija |
2001. godine | - | Olimpijske igre Ivanova (Rusija) | Njemačka | Jamajka |
2003 | - | Yelena Nikolayeva (Rusija) | Francuska | Ujedinjene države |
2005. godine | - | Olimpijske igre Ivanova (Rusija) | Ujedinjene države | Rusija |
2007 | - | Olga Kaniskina (Rusija) | Ujedinjene države | Ujedinjene države |
2009 | - | Olga Kaniskina (Rusija) | Jamajka | Ujedinjene države |
2011 | - | Olga Kaniskina (Rusija) | Ujedinjene države | Ujedinjene države |
2013. godine | - | Yelena Lashmanova (Rusija) | Jamajka | Rusija |
2015. | - | Liu Hong (Kina) | Jamajka | Jamajka |
2017. godine | - | Yang Jiayu (Kina) | Ujedinjene države | Ujedinjene države |
skok uvis | skok s motkom | dugačak skok | trostruki skok | |
1983. godine | Tamara Bykova (U.S.S.R.) | - | Heike Daute (E. Ger.) | - |
1987 | Štefka Kostadinova (bug.) | - | Jacqueline Joyner-Kersee (SAD) | - |
1991. godine | Heike Henkel (njem.) | - | Jacqueline Joyner-Kersee (SAD) | - |
1993. godine | Ioamnet Quintero (Kuba) | - | Heike Daute-Drechsler (njem.) | Anna Biryukova (Rusija) |
devetnaest devedeset pet | Štefka Kostadinova (Bul.) | - | Fiona May (Italija) | Inessa Kravets (ukr.) |
1997 | Hanne Haugland (Nor.) | - | Ljudmila Galkina (Rusija) | Šárka Kašpárková (Cz.Rep.) |
1999 | Inha Babakova (UKR) | Stacy Dragila (SAD) | Niurka Montalvo (Španjolska) | Paraskev Tsiamita (Grčka) |
2001. godine | Hestrie Cloete (S.Af.) | Stacy Dragila (SAD) | Fiona May (Italija) | Tatyana Lebedeva (Rusija) |
2003 | Hestrie Cloete (S.Af.) | Svetlana Feofanova (Rusija) | Eunice Barber (Francuska) | Tatyana Lebedeva (Rusija) |
2005. godine | Kajsa Bergqvist (šved.) | Yelena Isinbayeva (Rusija) | Tianna Madison (SAD) | Trecia Smith (Jam.) |
2007 | Blanka Vlašic (Cro.) | Yelena Isinbayeva (Rusija) | Tatyana Lebedeva (Rusija) | Yargelis Savigne (Kuba) |
2009 | Blanka Vlašic (Cro.) | Anna Rogowska (pol.) | Brittney Reese (SAD) | Yargelis Savigne (Kuba) |
2011 | Anna Chicherova (Rusija) | Fabiana Murer (braz.) | Brittney Reese (SAD) | Olga Saladuha (ukr.) |
2013. godine | Svetlana Školina (Rusija) | Elena Isinbaeva (Rusija) | Brittney Reese (SAD) | Caterine Ibargüen (Kolumbija) |
2015. | Maria Kuchina (Rusija) | Yarisley Silva (Kuba) | Tianna Bartoletta (SAD) | Caterine Ibargüen (Kolumbija) |
2017. godine | Maria Lasitskene (ovlaštena neutralna sportašica) | Ekateríni Stefanídi (Grčka) | Brittney Reese (SAD) | Yulimar Rojas (Venez.) |
bacanje kugle | bacanje diska | bacanje čekića | bacanje koplja | |
1983. godine | Helena Fibingerová (češka) | Martina Opitz (E.Ger.) | - | Tiina Lillak (fin.) |
1987 | Nataliya Lisovskaya (SAD) | Martina Opitz-Hellmann (E.Ger.) | - | Fatima Whitbread (gr.Brit.) |
1991. godine | Huang Zhihong (Kina) | Tsvetanka Hristova (bug.) | - | Xu Demei (Kina) |
1993. godine | Huang Zhihong (Kina) | Olga Burova (Rusija) | - | Trine Hattestad (Nor.) |
devetnaest devedeset pet | Astrid Kumbernuss (njem.) | Ellina Zvereva (Bela.) | - | Nataliya Shikolenko (Bela.) |
1997 | Astrid Kumbernuss (njem.) | Beatrice Faumuina (N.Z.) | - | Trine Hattestad (Nor.) |
1999 | Astrid Kumbernuss (njem.) | Franka Dietzsch (njem.) | Mihaela Melinte (rom.) | Mirlea Manjani-Tzelili (Grčka) |
2001. godine | Yanina Korolchik (Bela.) | Ellina Zvereva (Bela.) | Yipsi Moreno (Kuba) | Olisdeilys Menéndez (Kuba) |
2003 | Svetlana Krivelyova (Rusija) | Iryna Yatchenko (bijela.) | Yipsi Moreno (Kuba) | Mirela Manjani (Grčka) |
2005. godine | Nadzeya Ostapchuk (Bela.) | Franka Dietzsch (njem.) | Olga Kuzenkova (Rusija) | Olisdeilys Menéndez (Kuba) |
2007 | Valerie Vili (NZL) | Franka Dietzsch (njem.) | Betty Heidler (njem.) | Barbora Špotáková (Češka, rep.) |
2009 | Valerie Vili (NZL) | Daniele Samuels (Austl.) | Anita Włodarczyk (polj.) | Stefanie Nerius (njem.) |
2011 | Valerie Adams (NZL) | Li Yanfeng (Kina) | Tatyana Lysenko (Rusija) | Maria Abakumova (Rusija) |
2013. godine | Valerie Adams (NZL) | Sandra Perković (hrv.) | Tatyana Lysenko (Rusija) | Christina Obergföll (njem.) |
2015. | Christina Schwanitz (njem.) | Denia Caballero (Kuba) | Anita Włodarczyk (polj.) | Kathrina Molitor (njem.) |
2017. godine | Gong Lijiao (Kina) | Sandra Perković (Hrvatska) | Anita Włodarczyk (polj.) | Barbora Špotáková (Češka, rep.) |
sedmeroboj | ||||
1983. godine | Ramona Neubert (E. Ger.) | |||
1987 | Jacqueline Joyner-Kersee (SAD) | |||
1991. godine | Sabine Braun (njem.) | |||
1993. godine | Jacqueline Joyner-Kersee (SAD) | |||
devetnaest devedeset pet | Ghada Shoua (Sirija) | |||
1997 | Sabine Braun (njem.) | |||
1999 | Eunice Barber (Francuska) | |||
2001. godine | Elena Prokhorova (Rusija) | |||
2003 | Carolina Klüft (šved.) | |||
2005. godine | Carolina Klüft (šved.) | |||
2007 | Carolina Klüft (šved.) | |||
2009 | Jessica Ennis (grčki britanski) | |||
2011 | Tatyana Chernova (Rusija) | |||
2013. godine | Ganna Melnichenko (ukr.) | |||
2015. | Jessica Ennis-Hill (grčki brit.) | |||
2017. godine | Nafissatou Thiam (Belg.) |
Copyright © Sva Prava Pridržana | asayamind.com