Olimpijske igre u Tokiju 1964. godine

Olimpijske igre u Tokiju 1964. godine , atletski festival održan u Tokiju, koji se održao od 10. do 24. listopada 1964. Igre u Tokiju bile su 15. po redu moderne Olimpijske igre.

Olimpijske igre 1964. uvele su poboljšane tehnologije mjerenja vremena i bodovanja, uključujući prvu upotrebu računala za vođenje statistike.

kada su vikinzi napali Pariz

Nakon što su Tajvan i Izrael bili isključeni iz Igara novih snaga u usponu (GANEFO), natjecanja održanog u Džakarti, Indonezija, 1963. godine, Međunarodni olimpijski odbor (MOO) proglasio je da bilo koji sportaš koji sudjeluje u tome sportski festival ne bi bio podoban za Olimpijske igre. Indonezija i Sjeverna Koreja zatim su se povukli s igara u Tokiju nakon što su brojni njihovi sportaši proglašeni nepodobnim. Na Igrama 1964. također nije bilo Južne Afrike koju je MOO zabranio zbog svoje rasističke politike aparthejd .

Natjecalo se više od 5.000 sportaša iz 93 zemlje. Dodani su odbojka i džudo. Peteroboj (kasnije proširen da bi postao sedmeroboj) i trčanje na 400 metara dodani su u ženske atletske događaje.

Novi olimpijski rekordi postavljeni su u 27 od 36 natjecanja u atletskom natjecanju. Zvijezda izvođača bio je Peter Snell iz Novi Zeland , koji su osvojili zlatnu medalju u trčanju na 800 i 1500 metara. Bio je jedini neamerikanac koji je osvojio muškarce pratiti događaj . U američkoj su momčadi bili Bob Hayes, koji je pobijedio na 100 metara, i Billy Mills, iznenađujući pobjednik u trčanju na 10 000 metara. Abebe Bikila iz Etiopije pobijedio je u svom drugom maratonu. U ženskoj konkurenciji nastupile su sestre Press, Irina i Tamara, iz Sovjetskog Saveza. Irina je osvojila zlatnu medalju u petoboju, Tamara zlato u bacanju kugle i disku.

Plivačko natjecanje moglo se pohvaliti novim olimpijskim rekordima u svim događajima i desetak svjetskih rekorda. Ponovno su australske i američke momčadi dominirale, pobijedivši u svim događajima, osim u jednom. Amerikanac Don Schollander osvojio je dvije pojedinačne zlatne medalje i dvije zlatne štafete.

Gimnastičarka Věra Čáslavská iz Čehoslovačke osvojila je prvu od svoje dvije pojedinačne zlatne medalje u karijeri u kombiniranim vježbama. Sovjetski gimnastičari Boris Šahlin i Larisa Latynina olimpijsku su karijeru završili nastupima u zlatnim medaljama. Sovjetski hrvač Aleksander Medved osvojio je prvu od svoje tri zlatne medalje u karijeri. Nizozemski Anton Geesink bio je iznenađujući prvak otvorene podjele judo natjecanja.